Historia mówiona to projekt Muzeum PRL-u pozwalający na odkrywanie i prezentowanie historii w sposób niezwykle ciekawy w treści i formie.

 • Zapraszamy na debatę "Londyn - Polska poza Polską?"

  Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie "Londyn - Polska poza Polską" organizowaną w ramach projektu "Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989"!

  W debacie wezmą udział m.in. świadek historii - p. Jerzy Kuciemba-Kirk, który na tą okazję przyleci do nas specjalnie z Londynu oraz prof. Arkady Rzegocki! Wspólnie będziemy próbowali zastanowić się nad fenomenem polskiego Londynu.

  Debata odbędzie się 17 grudnia o godz. 12:00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • Efekty projektu "Londyńczycy" już niedługo na naszej stronie!

  Transkrypcja i opracowywanie wywiadów nagranych na potrzebę projektu "Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989" dobiegają końca.

  Już niedługo na naszej stronie pojawią się najciekawsze fragmenty wywiadów w formie audio-video, biogramy, pełne transkrypcje oraz materiały archiwalne, które udało nam się pozyskać.

  Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem materiałów do pracy naukowej, celów edukacyjnych lub wystawienniczych zapraszamy do zakładki udostępnianie.

 • "Londyńczycy" na Facebooku!

  Nasz najnowszy projekt, czyli "Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989" można już śledzić na Facebooku!

  Na profilu można zapoznać się ekpią projektu, naszymi rozmówcami oraz wydarzeniami związanymi z promocją "Londyńczyków...".

  Serdecznie zapraszamy do jego odwiedzenia i kliknięcia "Lubię to"!

 • Wróciliśmy z Londynu!

  "Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polsę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989" to najnowszy projekt Muzeum PRL-u, którego głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat najstarszej, żyjącej dziś w Londynie polskiej emigracji. W tym celu ekipa Muzeum udała się do Londynu, aby nagrać serię wywiadów z przedstawicielami wojennej i powojennej emigracji.

  Efekty naszej pracy, czyli fragmenty wywiadów oraz transkrypcje, już niedługo będzie można zobaczyć na naszej stronie!

  Projekt realizowany jest dzięki dotacji pozyskanej z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 • Muzeum PRL-u wygrało konkurs Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych!


  Zespół Muzeum PRL-u otrzymał grant od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na realizację projektu „Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy Polskiej emigracji w Londynie w latach 1945 – 1989”. Projekt zakłada przeprowadzenie, nagranie, montaż i udostępnienie na stronie www serii wywiadów z Polakami na emigracji w Londynie.

  Realizowany przez zespół Muzeum PRL-u projekt zakłada stworzenie kolekcji wywiadów wideo z najstarszym pokoleniem emigrantów. W kręgu zainteresowań realizatorów projektu znajdą się m.in. niezwykłe historie emigrantów o dramatycznych decyzjach pozostania na Wyspie, o strategiach dostosowawczych do życia poza Ojczyzną, o codzienności, pracy i edukacji, a wreszcie – o stosunku do Polski Ludowej.

  Zachęcamy do jego śledzenia!

 • Nagrywamy piłkarskie gwiazdy PRL

  W związku z przygotowywaną przez Muzeum PRL-u wystawą "Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL" w lutym rozpoczęliśmy nagrywanie wywiadów z ludźmi, których historie w ciekawy sposób wplatają się w historię polskiej piłki nożnej lat 1945 - 1989.

Województwo Małopolskie Małopolski Instytut Kultury Warto Pamiętać Muzeum Historii Fotografii