Historia mówiona to projekt Muzeum PRL-u pozwalający na odkrywanie i prezentowanie historii w sposób niezwykle ciekawy w treści i formie.

 • Maria Drozd

  Maria Drozd

  absolwentka etnologii UJ
  prowadzenie wywiadów
 • Joanna Komperda

  Joanna Komperda

  dokumentalistka, doktorantka Wydziału Historycznego UJ, koordynatorka kilku projektów dokumentalnych i edukacyjnych, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej
  koordynator działu historii mówionej Muzeum PRL-u
 • Emilia Pawlusz

  Emilia Pawlusz

  absolwentka socjologii studentka etnologii UJ
  prowadzenie wywiadów
 • Maria Prokop

  Maria Prokop

  absolwentka teologii UP JPII
  redakcja materiałów

O nas

Muzeum PRL-u od ponad dwóch lat gromadzi audiowizualne relacje świadków historii, które już teraz stanowią ważny element w badaniach nad tych okresem, a przede wszystkim umożliwiają głębsze jego zrozumienie.


W projekcie „Świadkowie PRL” oddajemy głos zarówno znanym z życia publicznego jak i „zwykłym obywatelom”, którzy w rzeczywistości totalitarnego systemu budowali swoją codzienność. Poprzez odwołanie się do Ich pamięci możemy przyjrzeć się historii PRL z nieco innej perspektywy czy raczej – z wielu perspektyw. Każdy z Nich bowiem „doświadczał historii” na swój sposób.

Szczególną uwagę koncentrujemy na procesie budowy nowego systemu i pierwszym okresie funkcjonowania Polski Ludowej, obejmującym lata 1944-1956. Pokolenie ludzi, którzy mogą nam o nim opowiedzieć powoli odchodzi. To prawdopodobnie ostatnia szansa, by utrwalić Ich pamięć.


Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania wspomnień części zgromadzonych przez Muzeum wspomnień.

Województwo Małopolskie Małopolski Instytut Kultury Warto Pamiętać Muzeum Historii Fotografii