Historia mówiona to projekt Muzeum PRL-u pozwalający na odkrywanie i prezentowanie historii w sposób niezwykle ciekawy w treści i formie.

 • Michalina Białecka

  W latach 50. z uśmiechem na ustach jeździła do budującej się błotnistej Nowej Huty zapoznawać robotników z polską literaturą. Będąc w trudnej sytuacji mieszkaniowej pisała list do Cyrankiewicza z prośbą o interwencję!
 • Adam Macedoński

  Gdyby nie był Kresowiakiem powiedzielibyśmy, że to brytyjski gentleman, uwodzący oszczędnym stylem, dystansem i wysublimowanym poczuciem humoru. Z taktem i elegancją zwraca uwagę na piękno kobiet. Z pewnych powodów nie jada drobiu.
 • Wiesława Ziółkowska

  Córka "siłaczki". Czyta wielkich i małych filozofów. Nie ma swoich potrzeb, służy innym. Pierwszą swoją noc w Krakowie spędziła w szkolnym laboratorium w otoczeniu gadów.
 • Eugeniusz Kulwicki

  Przez większość życia żył w cieniu cieni. Już w '45 wpadł w ręce krakowskiej ubecji. Brawurowe ucieczki to jego specjalność. Organizował wycieczki zagraniczne - kolegom, bo sam miał zakaz wyjazdu z kraju.
 • Zygmunt Sosenko

  Dał początek pasji kolekcjonerskiej znanej rodziny Sosenków. Z nauczyciela łaciny system PRL-u zrobił go wychowawcą cieśli, ślusarzy i murarzy Huty im. Lenina. W 1945 roku był w samym centrum walk niemiecko-rosyjskich.
 • Maria Poźniak

  Nie umie gotować, ale wie jak przyrządzić wódkę - mlekówkę. Wielbicielka sztuki i kultury francuskiej. Mając lat 30 w spódnicy i w butach na obcasach wchodziła na Zawrat w Tatrach (zobacz zdjęcia!).
 • Ferdynand Kijak-Solowski

  W dzieciństwie sadził jajka pod skibą ziemi, w nadziei, że urosną. Nie urosły. Mieszka z setkami drewnianych kukiełek pastuszków, czarownic i świątków ludowych. Aktor. Przyjaciel Nikifora. Przez 60 lat krakowski święty Mikołaj.
 • Krystyna Płaneta

  Kiedyś bezskutecznie próbowała walczyć z analfabetyzmem w Nowej Hucie. Uznała, że to "wielka lipa". Przez kolejne 30 lat pracowała w departamencie roślin pustynnych.
 • Antoni Mazur

  Właściciel 13 samochodów, m.in. Syreny i siedmiu Mercedesów. Podróżnik. Architekt - w okresie PRL-u zaprojektował i wybudował 15 nowoczesnych kościołów.
 • Stanisław Grzybowski

  Był pilnym uczniem. W czasie okupacji powtarzał szóstą klasę - w dodatku za łapówkę. W dzieciństwie chciał być marynarzem. Został historykiem. Studiował w Paryżu i Cambridge. Siostrzeniec Karola Estreichera.
 • Ewa Drozdowska

  Aktorka sześciu teatrów. Filigranowa postura pozwalała jej grać role dzieci, w wieku 44 lat wcieliła się w postać dziesięcioletniego chłopca. Przepłynęła kajakiem wszystkie cieki wodne Polski. Cechuje ją autoironia i radość życia.
 • Marek Eminowicz

  Admirał Uszakow. W rysunkach uczniów krakowskiej piątki nie bez powodu przedstawiany jako średniowieczny kat z kałużą krwi pod nogami. Na co dzień dostojny arystokrata z sygnetem na palcu. Ormianin. Miłośnik i wytwórca pasztetu.
 • Krystyna Kalicka

  W styczniu '45 walki dwóch wrogich wojsk przedarły jej dom na pół. Została bez niczego. Przez kolejne miesiące mieszkała w jednym pokoju z siedmioma innymi osobami.
 • Antonina Kawecka

  Polska Mistrzyni Stenopisu. I cierpliwości. Nikt inny nie wysłuchał tyle wielogodzinnych zebrań zakładowych co Ona. Zadziwia optymizmem i radością.

Artysta malarz, aktorka teatralna, kolekcjoner sztuki ludowej, nauczyciel historii, więzień stalinowski, profesor ekonomii politycznej to tylko przykłady ludzi, którzy opowiedzieli nam o Krakowie budzącym się do nowego życia po ponad pięciu latach okupacji niemieckiej. Opowiedzieli o swoim doświadczeniu czasów stalinowskich, życiowych pasjach, o pracy i codzienności PRL-u. Wspomnienia z roku 1945 były tylko pretekstem do rozmowy o całym ich życiu.
Dziesiątki fotografii, skrawki wspomnień znalezione w starych rękopisach, krótkie doniesienia prasowe i wreszcie historie Świadków składają się na ciekawą opowieść o Krakowie pamiętanym już tylko przez pokolenie naszych dziadków. Poprzez indywidualne wspomnienia, historie i anegdoty sprzed kilku dekad odkryliśmy Kraków jakiego nikt nie zna.
Obejrzyj i poczytaj!
Na naszej stronie zamieszczamy tylko część zgromadzonej kolekcji. Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem materiałów do pracy naukowej, celów edukacyjnych lub wystawienniczych zapraszamy do zakładki udostępnianie.

Województwo Małopolskie Małopolski Instytut Kultury Warto Pamiętać Muzeum Historii Fotografii