Historia mówiona to projekt Muzeum PRL-u pozwalający na odkrywanie i prezentowanie historii w sposób niezwykle ciekawy w treści i formie.

  • Praca w „Wiadomościach Literackich”
  • Fragmenty wywiadu
Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-89 Jan Brodzki
Jan Brodzki (1923-07-05).

(ur. 5 lipca 1923 r. w Warszawie) – syn małżeństwa pracującego w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych w przedwojennej Warszawie, od dzieciństwa miłośnik słuchowisk radiowych, wychowanek Gimnazjum im. Stefana Batorego. W czasie kampanii wrześniowej walczył m.in. w oddziałach gen. Franciszka Kleeberga, po kapitulacji został ciężko ranny w głowę. W powstaniu warszawskim był żołnierzem oddziału Biura Informacji i Propagandy na Mokotowie, potem 2.  kompania Batalionu „Kiliński”. Po upadku powstania trafił do stalagu IV B, z którego pod przybranym nazwiskiem wydostał się do Wielkiej Brytanii.

Do Anglii dotarł już 26 maja 1945 roku. Przez krótki czas przebywał w obozie przejściowym w Szkocji, a następnie zamieszkał u rodziny gen. Stanisława Kopańskiego w Londynie. Po nieudanej próbie dostania się na studia na Uniwersytecie Londyńskim podjął pracę sprzedawcy warzyw na targowisku. Po pewnym czasie otrzymał pracę w redakcji „Wiadomości Literackich”, gdzie poznał emigracyjną śmietankę towarzyską. Następnie pracował jako sekretarz inżyniera Tadeusza Heftmana – dyrektora fabryki wytwarzającej sprzęty elektroniczne. Przez krótki czas był również sprzedawcą kryształów w słynnym domu towarowym Harrods. W późniejszym okresie wyjechał do Monachium, gdzie podjął pracę w Radiu Wolna Europa. Pracował również w polskiej sekcji radia BBC, w której przez kilkanaście lat prowadził przeglądy wydarzeń artystycznych. Jako miłośnik teatru i muzyki był częstym bywalcem Ogniska Polskiego w Londynie. W 1984 roku przeszedł na emeryturę, od lat jest jednak mocno zaangażowany w wielu organizacjach polonijnych. Pracuje jako wolontariusz m.in. w Studium Polski Podziemnej i Polskim Czerwonym Krzyżu.

Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych